Jak wygląda konsultacja?
Konsultacja flebologiczna przeprowadzana jest przez chirurga ogólnego zajmującego się flebologią czyli leczeniem chorób naczyń żylnych.
Składa się ona z badania klinicznego połączonego z badaniem USG Doppler żył kończyn dolnych.
Dlaczego warto wykonać USG Doppler żył?
Badanie kliniczne poprzez tzw. oglądanie czy dotykanie chorych kończyn dolnych jest niewystarczające do określenia stopnia zaawansowania choroby żylnej albowiem konieczne jest również „zajrzenie do środka” kończyny dolnej.
Badanie USG Doppler żył daje nam właśnie taką możliwość. Pozwala ono bowiem określić dokładnie stan naczyń żylnych zlokalizowanych wewnątrz kończyn dolnych, a niewidocznych w badaniu zewnętrznym. Oceniane są zarówno żyły powierzchowne jak i głębokie. W badaniu najistotniejszymi parametrami, które oceniane są w USG są drożność i wydolność żył. Wydolność żył to parametr określający prawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych, a co za tym idzie kierunek przepływu krwi.
Żyła jest wydolna gdy krew płynie w niej w kierunku do serca, a niewydolna gdy powstanie w niej tzw. refluks czyli cofanie się krwi.
Krew cofając się w żyle powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzżylnego i zaleganie krwi.
Refluks żylny może nie dawać zewnętrzych objawów choroby, jednakże stwierdzenie go w USG stanowi wskazanie do leczenia flebologicznego. Udowodniono bowiem, iż refluks żylny pozostawiony bez leczenia prowadzi do postępu choroby – niewydolności żylnej.
W początkowych stadiach może ona objawiać się pod postacią pajączków żylnych czy żył siatkowatych, które mogą niesłusznie wydawać się jedynie problemem estetycznym. Postępująca niewydolność żylna, a zwłaszcza pojawiające się żylaki, czyli duże, poszerzona wypukłe naczynia żylne lekceważone i nieleczone mogą doprowadzić do zaawansowanych postaci choroby i poważnych powikłań dotyczących całego organizmu, takich jak między innymi zakrzepica żylna czy zatorowość płucna prowadząca nawet do śmierci.
Badanie pozwala określić zakres oraz metodę leczenia w przypadku następujących schorzeń:
- Pękających naczynek żylnych,
- Pajączków żylnych,
- Żylaków kończyn dolnych,
- Obrzęków kończyn dolnych,
- Owrzodzeń żylnych,
- Żylaków odbytu.